Paphiopedilum sukhakulii
Synonim: Koopowitz powiedział: "To jest bardzo charakterystyczny, choć zmienny gatunek, ale wydaje się, że jego identyfikacja nie wzbudza kontrowersji".
Występowanie:
Północno-wschodnia Tajlandia. Rosną na wysokościach 240-1000 m na górze Phu Luang w prowincji Loei. Paphiopedilum sukhakulii jest storczykiem pół naziemnym, rośnie w liściowych ściółkach piaszczysto-gliniastych, zwykle wzdłuż górskich strumieni, w częściowym cieniu dużych drzew. Na niższych wysokościach można je spotkać w pobliżu kolonii Paphiopedilum callosum.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 39°C i -1°C. Średnia wilgotność waha się od 60% w zimie do ponad 80% w lecie. Opady od 3 mm w okresie grudzień-luty do 224 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 27,2/8,9°C w styczniu do 33,9/21,2°C w maju. Okres kwitnienia: cały rok.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. Hodowcy podają, że jest to wyjątkowo łatwy gatunek do uprawy, łatwo zakwitający, który często kwitnie dwa razy w roku. Rośliny szybko rosną i szybko osiągają wielkość dorosłej rośliny. Jeżeli rosną przy niższym poziomie światła, wtedy liście są intensywniej wybarwione. Odmiana "alba", w kolorze żółto-zielonym, najładniejsze kolory osiąga przy niskim poziomie światła.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi 2n = 40.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o wzroście sympodialnym rosnący w humusie.
Pseudobulwy/łodyga:
Brak.
Liście:
4-8 na każdy przyrost. Liście mają 15-25 cm długości i 4 cm szerokości. Ich górna powierzchnia jest chropowata i mozaikowa, natomiast na spodniej stronie, blisko podstawy, liście są czerwonawo lub purpurowo nakrapiane. Wierzchołki mają trzy krótkie ząbki.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 25 cm wysokości. Purpurowo-brązowy pęd kwiatowy jest gęsto pokryty białymi włoskami. Owalny przylistek kwiatowy jest ostro zakończony, ma wyraźne zgrubienie na spodzie, jest jaskrawo zielony, ma do 7 ciemniejszych żyłek, jego długość wynosi 1,5-2,5 cm, a szerokość 1,2-2,0 cm.
Kwiaty:
1, rzadko 2 w kwiatostanie. Kwiaty mają do 14 cm średnicy. Szeroko-owalny płatek grzbietowy, biały z różowym przy podstawie, ma równoległe żyłki o różnej długości kończące się tuż przed brzegiem, pozostawiając wąskie, białe obrzeżenie. Ma 3,2-4,2 cm długości, 2,5-3,2 cm szerokości oraz 10-13 długich i 2-6 krótszych ciemnozielonych żyłek. Boczne płatki okółka zewnętrznego są połączone, tworząc płatek dolny (synsepal), który jest podobny do grzbietowego, ale znacznie mniejszy, z 9 ciemnymi żyłkami i 2 ostrymi końcami przy podstawie. Płatek dolny jest biały z purpurowym podbarwieniem, a żyłki są purpurowe i zielone. Owalno-lancetowate do nieco łopatkowatych płatki okółka wewnętrznego są prawie zawsze poziome, a jedna trzecia ich długości od strony wierzchołka zakrzywia się. Lekko pofalowane brzegi są równoległe do siebie na prawie całej długości i pokryte włoskami, które są najdłuższe i najgęstsze przy podstawie. Płatki te są błyszczące, jaskrawo zielone, z 6-8 ciemniejszymi, podłużnymi żyłkami, i gęsto pokryte brązowawo-czerwonymi kropkami, z których nigdy nie wyrastają wyrostki ani brodawki. Trójklapowa warżka utrzymuje się pod kątem około 30-40 stopni w stosunku do trzonu kwiatostanu. Ma około 4,0-5,0 cm długości i woreczek o długości około 3,0-3,5 cm. Ma umiarkowanie ostry wierzchołek, a z przodu jest w przybliżeniu trójkątna. Jej wierzchołek jest żółtawo-zielony, ale kolor może się zmieniać do brązowawego lub czerwonawo-brązowego z ciemniejszym żyłkowaniem w pobliżu otworu. Zewnętrzna powierzchnia jest jednolicie pokryta malutkimi włoskami. Wnętrze kieszonki jest błyszczące, intensywnie winno-czerwone, jej przód jest gładki, ale tył i spód są gęsto pokryte długimi włoskami. Obszar znamienia o kształcie podkowy ma około 1,1-1,3 cm średnicy. Jest białawo-zielony z ciemnozielonym wzorkiem. Wyraźny prętosłup jest pochylony nad pylnikami.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |